Falatnyi gasztronómia

Ez az oldal finom, kipróbált recepteket tartalmaz. Aki szeret enni, sőt sütni-főzni annak ajánlom nézzen szét.

Tejszínhab trükk ...

Amennyiben valamilyen receptben tejszínhabra van szükség, de azt szeretnénk, ha az étel könnyebb legyen, helyettesíthetjük a hab 1 részét joghurttal, vagy krémtúróval. Ezeket keverjük óvatosan a tejszínhabhoz. Ez a trükk főleg magas zsírtartalmú tejszín alkalmazásakor hatásos.

 

Azoknak, akik imádják a desszerteket, de közben elhízni sem szeretnénk igen rossz hír, hogy sajnos a tejszínhab annál jobb, minél nagyobb a tejszín zsírtartalma. A zsírtartalomtól függ ugyanis az, hogy mennyi levegő marad a habban, tehát mennyire habosítható. Így pl. a legpompásabb, dúsabb tejszínhabot a 40% zsírtartalmú tejszínből készíthetjük. Ezt ajánljuk olyan desszerteknél, ahol elengedhetetlen, hogy szép tartása legyen a habnak. Ilyenek pl. a torták tölteléke, tejszínhabdíszítések... stb. Alacsonyabb zsírtartalmú habokat könnyű díszítésekhez használjuk

 

tejszinhab.jpg

 

Ha biztosra szeretnénk menni és tökélete tejszínhabot akarunk készíteni, akkor már a habverés előtt néhány órával tegyük be a tejszínt a hűtőbe. (Ha eddig nem ott tároltuk volna!) Szintén praktikus, ha az edényt -amiben majd a habot felverjük- és a habverőt is betesszük a mélyhűtőbe a használat előtt ½ órával. Ezáltal a tejszínhab sokkal később melegszik fel és jobban habosítható. (Ha elektromos habverőt használunk, csak a keverőfejet tegyük a hűtőbe!)

Érdekesség, hogy tojásfehérje hab esetében éppen az ellenkezője igaz! Akkor készíthető megfelelő hab, ha a tojásfehérje és az eszközök szobahőmérsékletűek.

Nagyon fontos, hogy mindig friss tejszínt használjunk. Ha lehet, már a vásárlás napján használjuk fel a tejszínt, de legkésőbb másnap. Szintén fontos, hogy ha lehet ne használjunk ultrapasztőrözött termékeket, mert a hőkezelés rontja a tejszín habosodási és sűrűsödési tulajdonságait.

Ha cukrot, vaníliás cukrot (vagy egyéb adalékanyagot) akarunk a tejszínhabhoz adni, akkor ezt a habverési folyamat vége felé tegyük meg, mert ha már az elején hozzáadjuk ezeket az anyagokat, akkor nehezebb lesz felverni a habot. Ha a legvégén adjuk hozzá az összetevőket, akkor az a veszély fenyeget, hogy a hab túlvert lesz és könnyen vaj lesz belőle!

Az üzletekben kapható kész tejszínhab nagyon praktikus találmány, de ezt főleg egyszerű díszítéshez, cappuccinóhoz ajánljuk. Desszertek készítéséhez a házilag készített tejszínhabot ajánljuk.

 


 

Amit tudni kell a palacsintasütésről, hogy a siker nem maradjon el...


Sütés előtt

A palacsinta nem más, mint egy vékony, serpenyőben sült tészta. Alapanyagai: tojás, liszt, folyadék és zsiradék. Igen egyszerű elkészíteni és számtalan desszertnek (de csak desszertnek) az alapja.

Az alaptészta többféle módon készíthető el. Használhatunk kézi habverőt, elektromos habverőt, sőt mixert.

Nagyon fontos, hogy a sütés előtt az alap legalább 1 órát pihejen, mert csak így tud a liszt és a folyadék megfelelően egyesülni és a levegő eltávozni.

A tökéletes alaptészta olyan sűrű, mint a tejszín. Ha túl sűrűre sikerült, egy kis tejjel, vagy tejszínnel hígíthatjuk.

Amennyiben nincs időnk a pihentetése, akkor az elkészítéshez használjunk mixert. Ebben az esetben a pihentetési idő csökkenthető, mert ez az eszköz biztosítja a gyors, csomómentes, tökéletes keveredést.

Az alapot előre elkészíthetjük, de ebben az esetben 24 órán belül használjuk fel, és addig tároljuk hűtőszekrényben!

A fantázia nem csak a töltelékek elkészítésénél fontos, hanem már az alapnál is igazi csodákat művelhetünk.

Azt is fontos tudni, hogy az alapanyagok összetétele is befolyásolja a palacsinta minőségét:

  • több cukor - gyorsabbá teszi a sütést és barnább palacsinta
  • több folyadék - vékonyabbá teszi a palacsintát (nehezebben kezelhető)
  • több liszt - testesebbé teszi a palacsintát
  • az sem mindegy, hogy a tejhez tejszínt adunk, vagy hogy a hagyományos zsír helyett olvasztott vajat használunk

A jól sikerült palacsintát könnyen felismerhetjük: színéről, vastagságáról, jól kezelhetőségéről és természetesen az ízéről!


Sütés közben

A sütéshez nem kell külön serpenyőt használnunk, de javasoljuk, hogy olyan edényt válasszunk amelynek felülete teflon bevonatú.

Sütéskor a serpenyőt kenjük meg olajjal, majd melegítsük fel közepes hőfokra. Ezek után nincs szükség több olajra. Időnként azonban törölgessük át a felületet egy olajos papírral. Olajos papír helyett olajpermetet (spray) is próbálhatunk.

A tökéletes sütési hőmérséklet csak Ön találhatja meg, hiszen minden serpenyő és tűzhely más és más. Ezért azt javasoljuk, hogy az első néhány palacsintával tesztelje le eszközeit. A szín alapján el tudja dönteni, hogy melyik a helyes hőfok.

A palacsinta készítés legnehezebb fázisa maga a sütés. Azért ne féljen, hiszen itt is igaz a mondás: Gyakorlat teszi a mestert! Első lépésben öntsünk a serpenyőbe egy közepes merőkanálnyi tésztát. Közben gyorsan forgassuk az edényt körkörös irányban (nem ide-oda), hogy a tészta egyenletesen terüljön el a serpenyőben. Akkor jó, ha az egész sütőfelületet egyenletesen fedi aaz alap.

A palacsinta első oldala igen gyorsan megsül, ennél gyorsabban már csak a második oldal készül el! Ezért nagyon fontos, hogy figyeljünk a színre!

A forgatás sem megoldhatatlan feladat! Történhet: dobással, (ha az elején 1-1 db leesik, az nem olyan nagy probléma, majd belejövünk) ill. eszköz használatával. (Legjobb egy fából készült lapátkanál, mivel ezzel nem sértjük meg a serpenyő felületét.)

Miután a sütés igen kevés időt vesz igénybe, már a megkezdése előtt készítsük oda azt az edényt, amelyben a kész palacsintákat tároljuk majd, ne akkor kelljen kapkodni, amikor már sül a tészta!

Könnyebben kezelhetők a palacsinták, ha közéjük sütőpapírt helyezzünk.

 

palacsinta001.jpg

 

Ha elkészültünk a sütéssel, vagy azonnal megtöltjük a tésztát, vagy tárolhatjuk is.

 Sütés után

A kész palacsinta több napon át eltartható a hűtőben, de feltétlenül várjuk meg, ameddig teljesen kihűlnek, mert ellenkező esetben könnyen összeragadhatnak. (Főleg ha nem használunk sütőpapírt!) amennyiben mélyhűtőben tároljuk akkor feltétlenül kell a papírt használni, sőt még fóliába is be kell csomagolni a palacsintákat. Ezzel a módszerrel a későbbiekben annyi palacsintát tudunk mindig kivenni a hűtőből, amennyit akarunk.

A palacsinta felhasználási lehetősége nagyon sokrétű: összetekerve, összehajtva, töltelékkel összeragasztva, stb...


 

 

A mélyhűtött szárnyasok helyes előkészítése

 

A nyers csirke-, pulyka- és egyéb szárnyashús a romlandó konyhai alapanyagok közé tartozik. Ezért felhasználásig célszerű lefagyasztva tárolni. Ha helyesen olvasztjuk fel, biztosan kórokozómentes marad.

 Felengedés

A mélyhűtött szárnyast mindig a hűtőszekrényben, a normál hűtőtérben olvasszuk fel.

Kicsomagolva tegyük egy mélytányérra helyezett, lábakon álló szűrőbe, hogy a felengedés során keletkező lé ne tudjon csöpögni, és ne kerüljön érintkezésbe a hússal. Ez azért fontos, mert a kiolvadt lé szalmonellát is tartalmazhat.

A szárnyast takarjuk le folpakkal, akkor nem vesz át más szagokat a hűtőszekrényből.

A felfogott folyadékot a szalmonellaveszély miatt feltétlenül öntsük ki!

 Lemosás

Akár frissen vágott, akár felengedett mélyhűtött szárnyasról van szó, elkészítés előtt kívül-belül alaposan mossuk meg folyó hideg vízben, hogy eltávolítsuk az esetleges szennyeződéseket.

 Szárazra törlés

Lemosás után a baromfiról a vizet konyhai törlőruhával itassuk le, hogy a hús ne spricceljen, amikor forró zsiradékba helyezzük. A konyhai törlőruha igen praktikus és higiénikus, mert jól felszívja a nedvességet, és használat után eldobható.

 A megfelelő deszka

Fűszerezés vagy feldarabolás előtt a csirkét helyezzük műanyag deszkára. Könnyebben tisztítható, mint a fából készült, és mosogatógépbe is berakható.

 Tipp: A fa vágódeszkát citromszelettel dörzsöljük át, így nem marad szaga.

 

 


 Gasztronómiai lexikon: http://www.gourmandnet.hu/konyha/site.php?tpl=theme&id=22

 


 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 7
Heti: 6
Havi: 110
Össz.: 23 567

Látogatottság növelés
Oldal: Háztartási tanácsok
Falatnyi gasztronómia - © 2008 - 2024 - falatnyigasztronomia.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »